



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 160 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 800 mV to 6 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Quiescent Current | 800 µA |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Max Input Voltage | 18 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 800 µA |
| Max Junction Temperature (Tj) | 160 °C |
| Max Duty Cycle | 92 % |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
